fbpx

מס מכס: כל מה שרציתם לדעת

בכל מדינה בעולם, וישראל בפרט, מוטלים ונגבים מהאזרחים מסים שונים. מס מכס, הוא בעצם אחד מאותם המסים, אותו נדרש היבואן לשלם על יבוא של סחורה מחוץ לישראל. כלומר, זהו מס עקיף המשולם במקרים בהם סחורה מיובאת לארץ מחו"ל.

המטרה של המכס היא לממן את פעילויות הממשלה השונות, בדומה לשאר המסים הנוספים אשר מוטלים על האזרחים באופן קבוע. בנוסף לכך, מטרת המכס היא גם כן לעזור לצמצם יבוא של סחורה ממדינות אחרות. זאת כמובן, על מנת לעודד רכישה של תוצרת מקומית – תוצרת כחול לבן.

מי צריך לשלם מס מכס?

רבים נוטים לחשוב שתשלום מכס מוטל רק על יבואנים גדולים אשר עוסקים ביבוא של כמויות גדולות של סחורה. זהו כלל לא המצב. מכס מוטל ברוב המקרים גם כן על האזרחים הקטנים. למשל, אנשים שמזמינים חבילה מאתר אינטרנט בחו"ל או מקבלים משלוח במתנה ממכריהם. מס מכס לא פוסח גם על אלו שעורכים קניות בחו"ל ורוכשים מוצרים שעולים על סכום שנקבע בחוק. רשות המסים קובעת ומחליטה על איזה סוגי סחורות האזרחים יהיו חייבים לשלם מכס.

אז, מי בעצם פטור מתשלום של מס מכס? אנשים המביאים עימם מוצרים שערכם הכולל נמוך מ- 75$ פטורים לחלוטין מכל סוגי המכס. זה כמובן, לא כולל מוצרי טבק ואלכוהול לדוגמה. אנשים אשר חזרו לישראל לאחר ביקור או טיול בחו"ל, יכולים להביא איתם חזרה לארץ מתנות, סחורה, חפצים וקניות שהם רכשו בזמן השהות שלהם בחו"ל. הסכום הכולל של הסחורה צריך להיות לא יותר מ-200$. במידה והסכום הכולל של החפצים והמוצרים שהובאו לארץ עולה על 200 דולר, הם יהיו מחויבים בתשלום מס מכס.

באיזה אופן מחשבים תשלום מס מכס?

המכס נגבה על יבוא טובין מחוץ לישראל. מסי הייבוא השונים מחושבים ונגבים על ידי חברות עמילות המכס השונות. באמצעות חברות אלו, כספי מסי מכס ומע"מ יכולים לעבור לקופת המדינה. אז כיצד ניתן לחשב את תשלום המכס? ובכן, חברות עמילות המכס בעצם מחשבות את אחוז המסים מתוך ערכו הכולל של המוצר. אחוז המכס שעל המוצר לשלם מתקבל לאחר שפרט הסיווג המכסי הרלוונטי למוצר נקבע בהתאם לצו תעריף המכס. האחוז המתקבל בסופו של דבר על ידי צו תעריף המכס, מוכפל בשכלול של: ערך הטובין + מיסים + ביטוח + עלות ההובלה.

מסלול אדום ומסלול ירוק

בנמל התעופה הישראלי בן גוריון, ישנם שני מסלולים ממש לפני היציאה מהנמל. במסלולים אלו אנשים עוברים כאשר הם חוזרים מחו"ל. הם מחלקים את החוזרים מחו"ל לשתי קבוצות. אזרחים שעוברים במסלול הירוק מצהירים, כי הם לא רכשו והביאו איתם סחורה וחפצים שהשווי שלהם עולה על 200 דולר. לעומת זאת, אזרחים שעוברים במסלול האדום, מצהירים על שווי חפצים וסחורה בעלות של מעבר לסכום של 200 דולר. שני המסלולים נמצאים תחת אחריותו של מכס ישראל. כאשר אתם עוברים במסלולים אלו בדרך חזרה לארץ – וודאו שאתם עוברים במסלול הנכון עבורכם. הימנעו מלנסות לעשות "קומבינות". פקידי המכס בנתב"ג יכולים לעצור אתכם לביקורת בכל רגע נתון. במידה ואתם עוברים במסלול הירוק ונתפסתם עם סחורה בשווי של מעל 200$ מבלי להצהיר על כך, תידרשו לשלם כפל מס וקנס מנהלי על פי החוק. וזו, כמובן, יכולה להיות סיטואציה לא נעימה במיוחד. בכדי להימנע מאי נעימויות וודאו שאתם עוברים במסלול הנכון ומדווחים במקרים בהם הסחורה עולה על הסכום.

ומה בנוגע לאנשים היוצאים מהארץ ומעבירים טובין לחו"ל?

ובכן, במקרים בהם יהיו ברשותכם חפצים, בעלי ערך כולל מעל 200$, ובכוונתכם להוציא אותם מהארץ ואחר כך להחזירם, חלה עליכם חובה להצהיר על כך בפני פקיד המכס. תוכלו לעשות זאת באמצעות הצהרה על יצוא זמני של חפצים נלווים (טופס מכס 86). בכדי שלא תחויבו בתשלום של מסים על מה שכבר הוצאתם מהארץ. כמו כן, יהיה עליכם להציג טופס זה בפני פקיד המכס כאשר אתם חוזרים לארץ מחו"ל.

כיצד עובד תשלום מס מכס לקונים בדיוטי פרי?

כשזה נוגע לדיוטי פרי, מוצרים שנקנו בחנויות הדיוטי פרי נחשבים לצורך תשלום המסים כחלק מהמוצרים שקניתם בחו"ל. בשטח אולם היציאה מנמל התעופה, ישנו מגוון רחב של חנויות המוכרות מוצרים הפטורים ממע"מ. הן מציעות מגוון מוצרים במחירים אטרקטיביים. ניתן לרכוש את המוצרים המוצעים בחנויות אלו במטבע ישראלי או במט"ח. המוצרים שנקנו בחנויות אלו נחשבים לצורך תשלום המסים בתור חלק מהמוצרים שקניתם בחו"ל. כלומר, במידה ומחירם יעלה מעל 200 דולר, תהיו מחויבים בתשלום מכס עבור מוצרים אלו.

הזמנה של מספר חבילות שונות מחו"ל העולות על 75$

מה בנוגע למקרים בהם הוזמנו מספר חבילות שונות, בעלות כוללת העולה על תקרת הפטור (75 דולר)? האם יהיה הקונה מחויב במס מכס? התשובה במקרה זה פשוטה מאוד. שתי חבילות או יותר הנשלחות מאותו ספק לאותו לקוח, בהפרש של עד 72 שעות, ייחשבו בתור משלוח אחד ש"פוצל". במקרה זה, מסי היבוא יחושבו לפי הערך הכולל של כל הטובין יחד. במידה ואתם מעוניינים לחסוך את המסים, מומלץ להמתין 72 שעות בין מוצר למוצר שתזמינו. זאת כמובן, על מנת להימנע ממצב בו החבילות שלכם עלולות להיתפס במכס, ותיאלצו לשלם עליהן מסים. כך הן ייחשבו לשתי חבילות נפרדות ואתם בכל זאת זכיתם לקבל את המוצרים שרציתם ללא עמלות.

לסיכום, מס מכס זהו מס שנדרש מהאזרחים ועל חברות ובתי עסק לשלם, כאשר הם מייבאים סחורה וטובין מחו"ל. מסים אלו מוטלים על סחורות על-ידי הממשלה. לרוב, הוא יחול על סחורות מיובאות בנמלים, בשדות התעופה ובתחנות הגבול של כל מדינה.

יכול לעניין אתכם גם